RCL06121K65FKEA
Dale / Vishay
RCL06121K65FKEA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCL06121K65FKEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCL06121K65FKEA
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 1.65K OHM 3/4W 1206 WIDE
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0612
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Series:RCL
Resistance:1.65 kOhms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:1.65 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200 Thick Film