RCL04066R80FKEA
Dale / Vishay
RCL04066R80FKEA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCL04066R80FKEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCL04066R80FKEA
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 6.8 OHM 1/4W 0604 WIDE
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0406
Size / Dimension:0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Series:RCL
Resistance:6.8 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.018" (0.45mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:6.8 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor Wide 0604 (1610 Metric), 0406 Automotive AEC-Q200 Thick Film