RCD-24-1.20/W/X2
RECOM Power
RCD-24-1.20/W/X2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCD-24-1.20/W/X2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCD-24-1.20/W/X2
Manufacturer RECOM Power
Description LED DRIVER CC BUCK 3-33V 1.2A
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Weight:0.015 lb (6.8g)
Voltage - Output:3 ~ 33 V
Voltage - Input (Min):6V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Constant Current
Topology:Buck
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
Series:LIGHTLINE RCD-24
Ratings:IP67
Power (Watts):40W
Other Names:80999184
RCD241.20/W/X2
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, SCP
Efficiency:96%
Dimming:PWM
Detailed Description:1.2A 3 ~ 33 V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Current - Output (Max):1.2A