RCA04021R00JNED
Dale / Vishay
RCA04021R00JNED
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCA04021R00JNED with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCA04021R00JNED
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 1 OHM 5% 1/16W 0402
(In US Dollars)
20000 pcs30000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:RCA
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:541-2186-2
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film