RC3225J153CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
RC3225J153CS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC3225J153CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC3225J153CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description RES 15K OHM 5% 1/3W 1210
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.55mm)
Series:RC
Resistance:15 kOhms
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:15 kOhms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Moisture Resistant Thick Film