RC2512FK-072K55L
Yageo
RC2512FK-072K55L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC2512FK-072K55L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC2512FK-072K55L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 2.55K OHM 1% 1W 2512
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:2512
Size / Dimension:0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Series:RC
Resistance:2.55 kOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Other Names:232276362552L
9C25121W2551FKPF5
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:2.55 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Moisture Resistant Thick Film