RC2012F1691CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
RC2012F1691CS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC2012F1691CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC2012F1691CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description RES SMD 1.69K OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RC
Resistance:1.69 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:1276-5282-2
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:1.69 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film