RC2010FK-0747RL
Yageo
RC2010FK-0747RL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC2010FK-0747RL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC2010FK-0747RL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 47 OHM 1% 3/4W 2010
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:2010
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Series:RC
Resistance:47 Ohms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Other Names:232276164709L
9C20101247R0FKPF5
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:47 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Moisture Resistant Thick Film