RC1R0EA10R0K
Ohmite
RC1R0EA10R0K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC1R0EA10R0K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC1R0EA10R0K
Manufacturer Ohmite
Description RES SMD 10 OHM 10% 1W J LEAD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:-1300ppm/°C
Supplier Device Package:SMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension:0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Series:RC
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Bulk
Package / Case:8127 J-Lead
Other Names:RC1R0EA10R0KBK
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.278" (7.06mm)
Features:Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:10 Ohms ±10% 1W Chip Resistor 8127 J-Lead Pulse Withstanding Carbon Composition