RC1608J824CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
RC1608J824CS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC1608J824CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC1608J824CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description RES SMD 820K OHM 5% 1/10W 0603
(In US Dollars)
250000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:RC
Resistance:820 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:1276-5132-2
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:820 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film