RC1218FK-07510RL
Yageo
RC1218FK-07510RL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC1218FK-07510RL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC1218FK-07510RL
Manufacturer Yageo
Description General Purpose Chip Resistor Thick Film 1218 510Ohm 1% Emboss T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30819 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1218
Size / Dimension:0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Series:RC
Resistance:510 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Other Names:232273575101L
9C1218W5100FKPF5
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:510 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Moisture Resistant Thick Film