RC1218FK-0743KL
Yageo
RC1218FK-0743KL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC1218FK-0743KL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC1218FK-0743KL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 43K OHM 1W 1812 WIDE
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1218
Size / Dimension:0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Series:RC
Resistance:43 kOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Other Names:232273574303L
9C12181W4302FLPF5
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:43 kOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Moisture Resistant Thick Film