RC1210DR-07150RL
Yageo
RC1210DR-07150RL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC1210DR-07150RL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC1210DR-07150RL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 150 OHM 0.5% 1/2W 1210
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Series:RC
Resistance:150 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:150 Ohms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Moisture Resistant Thick Film