RC1206FR-0712K1L
Yageo
RC1206FR-0712K1L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC1206FR-0712K1L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC1206FR-0712K1L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 1206
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs50000 pcs125000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Series:RC
Resistance:12.1 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:232272461213L
311-12.1KFRTR
9C12063A1212FKPFT
RC1206FR0712K1L
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:12.1 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film