RC1005F912CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
RC1005F912CS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC1005F912CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC1005F912CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description RES SMD 9.1K OHM 1% 1/16W 0402
(In US Dollars)
500000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:RC
Resistance:9.1 kOhms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:1276-4112-2
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:9.1 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film