RC0R5DB1K00JE
Ohmite
RC0R5DB1K00JE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC0R5DB1K00JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC0R5DB1K00JE
Manufacturer Ohmite
Description RES SMD 1K OHM 5% 1/2W J LEAD
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Supplier Device Package:SMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension:0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Series:RC
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Package / Case:6327 J-Lead
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:33 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.231" (5.87mm)
Features:Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:1 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 6327 J-Lead Pulse Withstanding Carbon Composition