RC0805DR-07348RL
Yageo
RC0805DR-07348RL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC0805DR-07348RL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC0805DR-07348RL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 348 OHM 0.5% 1/8W 0805
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.125W, 1/8W
Voltage - Breakdown:0805
Thickness (Max):±100ppm/°C
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RC
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:RC0805DR-07348RL
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:Moisture Resistant
FIFO's:2
Expanded Description:348 Ohm ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.5%