RC0805DR-07169RL
Yageo
RC0805DR-07169RL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC0805DR-07169RL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC0805DR-07169RL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 169 OHM 0.5% 1/8W 0805
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RC
Resistance:169 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:169 Ohms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film