RC0603J681CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
RC0603J681CS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC0603J681CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC0603J681CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description RES SMD 680 OHM 5% 1/20W 0201
(In US Dollars)
15000 pcs30000 pcs75000 pcs105000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Supplier Device Package:0201
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series:RC
Resistance:680 Ohms
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Other Names:1276-3794-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:680 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film