RC0603FR-073R3L
Yageo
RC0603FR-073R3L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC0603FR-073R3L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC0603FR-073R3L
Manufacturer Yageo
Description Res Thick Film 0603 3.3 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 178035 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:RC
Resistance:3.3 Ohms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:232270463308L
9C06031A3R30FGPFT
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:3.3 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film