RC0201FR-0716R5L
Yageo
RC0201FR-0716R5L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC0201FR-0716R5L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC0201FR-0716R5L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 16.5 OHM 1% 1/20W 0201
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.05W, 1/20W
Voltage - Breakdown:0201
Thickness (Max):±200ppm/°C
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series:RC
RoHS Status:Digi-Reel®
Polarization:0201 (0603 Metric)
Other Names:YAG2439DKR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Manufacturer Part Number:RC0201FR-0716R5L
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)
Features:Moisture Resistant
FIFO's:2
Expanded Description:16.5 Ohm ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±1%