RC0201FR-0712K7L
Yageo
RC0201FR-0712K7L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC0201FR-0712K7L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC0201FR-0712K7L
Manufacturer Yageo
Description Res Thick Film 0.6 x 0.3 mm 12.7K Ohm 1% 0.05W(1/20W) 200ppm/ C Molded SMD Paper T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 204228 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0201
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series:RC
Resistance:12.7 kOhms
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Other Names:311-12.7KMDKR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:12.7 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film