RACD60-1400/TOF
Buy RACD60-1400/TOF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RACD60-1400/TOF
Manufacturer RECOM Power
Description LED DVR CC/CV AC/DC
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Weight:0.364 lb (165.11g)
Voltage - Output:21 ~ 28 V
Voltage - Isolation:3.75kV
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):264VAC
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.10" H (101.6mm x 50.8mm x 28.0mm)
Series:LIGHTLINE RACD60
Ratings:-
Power (Watts):60W
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OCP, SCP
Efficiency:89%
Dimming:Analog, PWM
Detailed Description:2.14A 21 ~ 28 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):2.14A