RAC05-12SB-E
RECOM Power
RAC05-12SB-E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RAC05-12SB-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RAC05-12SB-E
Manufacturer RECOM Power
Description AC/DC CONVERTER 12V 5W
(In US Dollars)
9 pcs
Data sheet
Weight:0.067 lb (30.39g)
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Type:Enclosed
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.62" H (50.8mm x 25.4mm x 15.7mm)
Series:POWERLINE RAC05-B
Power (Watts):5W
Package / Case:4-DIP Module
Other Names:20000782
RAC0512SBE
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Load Regulation:±0.5%
Line Regulation:±0.3%
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:SCP
Efficiency:73%
Detailed Description:Enclosed AC DC Converter 1 Output 12V 420mA 90 ~ 264 VAC Input
Current - Output (Max):420mA