RAC02-12SE/277
RECOM Power
RAC02-12SE/277
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RAC02-12SE/277 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RAC02-12SE/277
Manufacturer RECOM Power
Description AC/DC CONVERTER 12V 2W
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs22 pcs44 pcs
66 pcs110 pcs264 pcs506 pcs
Data sheet
Weight:0.054 lb (24.49g)
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Input:85 ~ 305 VAC
Type:Enclosed
Size / Dimension:1.33" L x 0.96" W x 0.70" H (33.7mm x 24.4mm x 17.8mm)
Series:POWERLINE RAC02-SE/277
Power (Watts):2W
Package / Case:4-DIP Module
Other Names:20001001
RAC0212SE277
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Load Regulation:±6%
Line Regulation:±1.5%
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OCP, OVP, SCP
Efficiency:73%
Detailed Description:Enclosed AC DC Converter 1 Output 12V 167mA 85 ~ 305 VAC Input
Current - Output (Max):167mA