RA12131100
E-Switch
RA12131100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RA12131100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RA12131100
Manufacturer E-Switch
Description SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 988 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:On-Off
Series:RA1, LAMB
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Packaging:Bulk
Other Names:EG5622
RA12131100-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 55°C
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:-
Electrical Life:10,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch SPST 10A (AC) 125V Panel Mount, Snap-In
Current Rating:10A (AC)