R88M-W1K530T-S2
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R88M-W1K530T-S2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R88M-W1K530T-S2
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description SERVOMOTOR 3000 RPM 200VAC
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:13 lbs (5.9kg)
Voltage - Rated:200VAC
Type:AC Motor
Torque - Rated (oz-in / mNm):693.9 / 4900
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):2081.7 / 14700
Termination Style:Connector
Size / Dimension:Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Series:OMNUC W
RPM:3000 RPM
Power - Rated:1.5kW
Other Names:R88MW1K530TS2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Mounting Hole Spacing:4.528" (115.00mm)
Motor Type:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Length - Shaft and Bearing:1.772" (45.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Gear Reduction Ratio:-
Function:Servomotor
Features:Key
Encoder Type:Absolute
Diameter - Shaft:0.969" (24.00mm)
Detailed Description:AC Motor Servomotor 3000 RPM 1.5kW Absolute 200VAC