R7M-A40030-BS1
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R7M-A40030-BS1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R7M-A40030-BS1
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description SERVOMOTOR 3000 RPM 230VAC
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Weight:4.8 lbs (2.2kg)
Voltage - Rated:230VAC
Type:AC Motor
Torque - Rated (oz-in / mNm):179.85 / 1270
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):540.96 / 3820
Termination Style:Cable with Connector
Size / Dimension:Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Series:SMARTSTEP A
RPM:3000 RPM
Power - Rated:400W
Other Names:R7MA40030BS1
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Mounting Hole Spacing:2.756" (70.00mm)
Motor Type:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Length - Shaft and Bearing:1.181" (30.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Gear Reduction Ratio:-
Function:Servomotor
Features:Brake, Key
Encoder Type:Incremental
Diameter - Shaft:0.551" (14.00mm)
Detailed Description:AC Motor Servomotor 3000 RPM 400W Incremental 230VAC