R60DI42204030K
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R60DI42204030K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R60DI42204030K
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Series:R60
Ratings:AEC-Q200
Packaging:-
Package / Case:Radial
Other Names:399-18563
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.476" (12.10mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Detailed Description:2.2µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Capacitance:2.2µF