R5F72865N100FA#U2
Renesas Electronics America
R5F72865N100FA#U2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R5F72865N100FA#U2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R5F72865N100FA#U2
Manufacturer Renesas Electronics America
Description IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176LQFP
(In US Dollars)
80 pcs120 pcs280 pcs520 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:176-LQFP (20x20)
Speed:100MHz
Series:SuperH® SH7280
RAM Size:24K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:512KB (512K x 8)
Peripherals:DMA, PWM, WDT
Packaging:Tray
Package / Case:176-LQFP
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:101
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:-
Detailed Description:SH2A SuperH® SH7280 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 176-LQFP (20x20)