R474F210000A1M
KEMET
R474F210000A1M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R474F210000A1M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R474F210000A1M
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 0.01UF 20% 1KVDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 986 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:440V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Series:R47
Ratings:AEC-Q200, X1
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-17233
474F210000A1M
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.476" (12.10mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.01µF Film Capacitor 440V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.01µF