R46KI315000P0M
KEMET
R46KI315000P0M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R46KI315000P0M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R46KI315000P0M
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 0.15UF 20% 560VDC RAD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:560V
Voltage Rating - AC:275V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Series:R46
Ratings:X2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-6786
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.437" (11.10mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.15µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.15µF