R20WHT-F-0160
Bivar, Inc.
R20WHT-F-0160
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R20WHT-F-0160 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R20WHT-F-0160
Manufacturer Bivar, Inc.
Description LED COOL WHITE CLEAR T/H
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs60 pcs120 pcs
300 pcs540 pcs1020 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:-
Wavelength - Dominant:6000K
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.4V
Viewing Angle:160°
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:7.60mm L x 7.60mm W
Series:Orca R
Packaging:Tube
Package / Case:4-DIP (0.200", 5.08mm)
Other Names:492-1182
R50WHT-F-0160
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Millicandela Rating:600mcd
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Square with Flat Top, 7.60mm
Lens Color:Colorless
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):4.40mm
Features:-
Detailed Description:White, Cool 6000K LED Indication - Discrete 3.4V 4-DIP (0.200", 5.08mm)
Current - Test:20mA