R1S-053.3/H
RECOM Power
R1S-053.3/H
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R1S-053.3/H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R1S-053.3/H
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER 3.3V 1W
(In US Dollars)
40 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Series:ECONOLINE R1S
Power (Watts):1W
Packaging:Tube
Package / Case:8-SMD Module, 5 Leads
Other Names:10900639
R1S053.3/H
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:SCP
Efficiency:75%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 4.5V - 5.5V Input
Current - Output (Max):303mA