R10-E2Y4-V700
Agastat Relays / TE Connectivity
R10-E2Y4-V700
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R10-E2Y4-V700 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R10-E2Y4-V700
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):18 VDC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:120VAC, 30VDC - Max
Series:R10
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:3-1393767-6
3-1393767-6-ND
PB1935
R10-E2Y4-V700-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 75°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:23 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):3A
Contact Material:Silver (Ag)
Contact Form:4PDT (4 Form C)
Coil Voltage:24VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:700 Ohms
Coil Power:900 mW
Coil Current:34.3mA