R10-E1Z2-S800
Agastat Relays / TE Connectivity
R10-E1Z2-S800
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R10-E1Z2-S800 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R10-E1Z2-S800
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 120V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 58 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):9 VDC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:Plug In
Switching Voltage:120VAC, 30VDC - Max
Series:R10
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:7-1393766-0
7-1393766-0-ND
PB1919
R10-E1Z2-S800-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 75°C
Mounting Type:Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Features:-
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Socketable
Contact Rating (Current):2A
Contact Material:Silver (Ag)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:800 Ohms
Coil Power:400 mW