R10-E1X2-V700
Agastat Relays / TE Connectivity
R10-E1X2-V700
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R10-E1X2-V700 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R10-E1X2-V700
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 182 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):18 VDC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:Plug In
Switching Voltage:120VAC, 30VDC - Max
Series:R10
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:1393766-9
PB126
R10-E1X2-V700BULK
R10E1X2V700
Operating Temperature:-55°C ~ 75°C
Mounting Type:Socketable
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Features:-
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Contact Rating (Current):5A
Contact Material:Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:24VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:700 Ohms
Coil Power:900 mW
Coil Current:34.3mA