R0.5D12-0512/H
RECOM Power
R0.5D12-0512/H
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R0.5D12-0512/H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R0.5D12-0512/H
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER +/-12V 500MW
(In US Dollars)
33 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-12V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Series:ECONOLINE R0.5D
Power (Watts):500mW
Packaging:Tube
Package / Case:12-SMD Module, 10 Leads
Other Names:10016903
R0.5D120512/H
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Outputs:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:SCP
Efficiency:77%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 21mA, 21mA 4.5V - 5.5V Input
Current - Output (Max):21mA, 21mA