QXK2J154KTPTZH
Nichicon
QXK2J154KTPTZH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXK2J154KTPTZH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2J154KTPTZH
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 450 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Series:QXK-ZH
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:493-3589
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max):0.642" (16.30mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.15µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.15µF