QXK2J153JTP
Buy QXK2J153JTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2J153JTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.531" L x 0.185" W (13.50mm x 4.70mm)
Series:QXK
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.425" (10.80mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.015µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.015µF