QXK2G105JTP
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXK2G105JTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2G105JTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 1UF 5% 400VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.004" L x 0.343" W (25.50mm x 8.70mm)
Series:QXK
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max):0.732" (18.60mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1µF