QXK2E225JTPTZH
Buy QXK2E225JTPTZH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2E225JTPTZH
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Series:QXK-ZH
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max):0.780" (19.80mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:2.2µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:2.2µF