QXK2E155JTP
Buy QXK2E155JTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2E155JTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.728" L x 0.390" W (18.50mm x 9.90mm)
Series:QXK
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Height - Seated (Max):0.654" (16.60mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1.5µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1.5µF