QTS48T25120-NDA0
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QTS48T25120-NDA0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QTS48T25120-NDA0
Manufacturer Bel
Description DC DC CONVERTER 12V 300W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:2kV
Voltage - Input (Min):42V
Voltage - Input (Max):53V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.42" H (57.9mm x 36.8mm x 10.7mm)
Series:QTS
Power (Watts):300W
Packaging:Bulk
Package / Case:5-DIP Module
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Efficiency:96.2%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 25A 42V - 53V Input
Current - Output (Max):25A