QR/P1-16S-C(01)
Hirose
QR/P1-16S-C(01)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QR/P1-16S-C(01) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QR/P1-16S-C(01)
Manufacturer Hirose
Description CONN SOCKET HOUSING 16 POS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Series:QR/P1
Pitch:0.110" (2.80mm)
Packaging:Bulk
Other Names:*QR/P1-16S-C(01)
H10078
Number of Rows:2
Number of Positions:16
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Features:Mating Guide
Detailed Description:16 Position Housing for Female Sockets Connector Black Panel Mount Rack and Panel