QPW050A0F641-HZ
GE Critical Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QPW050A0F641-HZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QPW050A0F641-HZ
Manufacturer GE Critical Power
Description DC DC CONVERTER 3.3V 165W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Isolation:1.5kV
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.42" H (57.9mm x 36.8mm x 10.6mm)
Series:QPW050
Power (Watts):165W
Packaging:Bulk
Package / Case:10-DIP Module
Other Names:CC109135101
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Efficiency:93%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 50A 36V - 75V Input
Current - Output (Max):50A