QBT56IB0
QT Brightek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QBT56IB0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QBT56IB0
Manufacturer QT Brightek
Description 0.56" THREE DIGIT THROUGH HOLE D
(In US Dollars)
585 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:465nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Size / Dimension:1.480" L x 0.748" W x 0.315" H (37.60mm x 19.00mm x 8.00mm)
Series:QBT56xxz
Power Dissipation (Max):120mW
Package / Case:12-DIP (0.600", 15.24mm)
Number of Characters:3
Millicandela Rating:60mcd
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Display Type:7-Segment
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Detailed Description:Character LED Display Module Blue 7-Segment 3 Character Common Anode 3V 20mA 1.480" L x 0.748" W x 0.315" H (37.60mm x 19.00mm x 8.00mm) 12-DIP (0.600", 15.24mm)
Current - Test:20mA