QAK2G225KTP
Nichicon
QAK2G225KTP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QAK2G225KTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QAK2G225KTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 39 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.906" W, 0.472" T x 1.299" L (23.00mm, 12.00mm x 33.00mm)
Series:QAK
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:493-13019
QAK2G225KTP-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:2.2µF Film Capacitor 400V Polyester, Metallized Axial
Capacitance:2.2µF