QAK2E105KTP
Nichicon
QAK2E105KTP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QAK2E105KTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QAK2E105KTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 1UF 10% 250VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 144 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.610" W, 0.236" T x 0.906" L (15.50mm, 6.00mm x 23.00mm)
Series:QAK
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:493-13007
QAK2E105KTP-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Capacitance:1µF