Q2-R-1/4-01-QB48IN-25
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Q2-R-1/4-01-QB48IN-25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Q2-R-1/4-01-QB48IN-25
Manufacturer Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Description HEATSHRINK 1/4"-48" BLACK
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Type:Tubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio:2 to 1
Shrink Temperature:70°C
Series:Q2-R
Recovered Wall Thickness:0.024" (0.61mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 135°C
Material:Polyolefin (PO)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Length:4.00' (1.22m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inner Diameter - Supplied:0.250" (6.35mm)
Inner Diameter - Recovered:0.125" (3.18mm)
Features:Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant
Detailed Description:Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)